Ma tunnen ennast tülgastavalt

Eile töölt koju jõudes (nii umbes 22:30 ajal) sattusin telekat klõpsides juhuslikult (ausalt :-)) vaatama ETV valimisega seotud saadet kus kõik parteide ninamehed teineteist materdasid… Peale pooletunnist laginal naermist taipasin õudusega, et tegelikult naeran enda üle. Minu abiga (või siis abita) on need mehed ju võimu juurde jõudnud. Minu valikud valimistel on selle tekitanud. Masendav.

Kõigist saates osalenutest paistis heas mõttes silma Ivari Padar. Sel mehel on cojones. Mulle ta meeldis. Rääkis asjadest mis pitsitavad ja ei püüdnud peita neid savisaareliku „ise olete pätid“ või respublikaanipoisi ohjeldamatu retoorilise mulina taha. Aga võib-olla on asi sootuks muus – ehk hoopis selles, et juba pikemat aega tahan ma maale kolida ja selle närvilise linnakeskkonna maha jätmisega rahulikuks, asjalikuks ja muhedaks talumeheks hakata. Nagu Ivari.

Miskit peab ikka mäda olema meie vabariigis kui peaminister suudab saate jooksul paar korda vastata küsimusele sõnavõtuga mille võib kokku viia ühte väljendisse – „Möh?“. Valdaval osal saatest osalenutest on siiralt savi mida rahvas nendest, nende parteigenossedest ja nende moraalist ja eetikast arvab. Nagu Tõnis Lukas ütles, et ühiskond on sunnitud olukorda kus poliitilise ja majandusliku kõrgkihi sahkerdamine on muudetud eeskujuks, mille poole peaks pürgima. Nagu ma enne juba ütlesin – masendav.
Lõbusamalt poolelt ka. Sain endale „austava“ nimetuse ‘sovinist.
Ülakoma tähendust ma veel ei tea. Aga püüan välja uurida. Juhul kui Mx (a.k.a Kyberkurat) mulle selle ära seletab. Selgub, et mu sõnavõtt SVO teemal on tekitanud tormi veeklaasis millega seoses mind ka lahterdati vaeste patuste hulka. Nice. Bueno. Brå…

Tegelikult kirjutasin eile pikema vastuse aga õnneks sattus ta salvestamisel /dev/null kataloogi. Praegu mõtlen, et hästi läks. Nulli nimelt. Hää, et niigi läits. Praegu arvan, et austatud Mx võiks loo uuesti läbi lugeda ja mulle siis seletada mis legendiga ühe riikliku institutsiooni töökorralduse ja käitumise kritiseerimisega ‘sovinisti tiitli kätte saab.
Üks asi jäi ikkagi kripeldama. Peale ‘sovinist lahterduse sain ma ka endale uue nime. „Mees, kes nimetab end Great Oz“. Oh jah. Sa püha lihtsameelsus. Või vastupidi. Et parimate ajakirjanduslike „rebi kontektsist välja ja kasuta enda äranägemise järgi“ tavade näide. Või hoopis lugematuse/lugemisoskuse küsimus?

Anyhow:

  • Erinevalt austatud Mx-ist või siis SVO-st ei ole ma ei oma nime ega ka nägu varjanud. Ei leia, et peaks. Nii Mx kui ka SVO on siiani anonüümsed. Kas sellel anonüümsusel on ka mingi põhjus? Või on tegemist Siimu poolt (läbi Peetri ja Mardi) pakutud „…Ma olen kindel, et enesetsensuur – ma pean vaatama, mis ma (oma nime all) kirjutan, muidu teised vaatavad, et ma olen tropp…“ suhtumisele vastupidise käitumisega?
  • Lõik mida ma kasutatan oma blogi päises on pärit maailmakuulsast kultusraamatust „Wizard of Oz“. Mis oli mu lapsepõlve üks lemmikraamatutest.
  • Frank Baumi poolt kirjutatud raamatu põhjal on tehtud lugematu hulk filme ja näidendeid. Kuulsaim neist 1939. aastal Hollywoodis.
  • Muude autasude ja -hindade hulgas kuulutas Ameerika Filmiinstituut raamatu põhjal vändatud filmi kõigi aegade parimaks perefilmiks.
  • Ma siiralt loodan, et austatud Mx sai ikka tsitaadi mõttest aru. Lihtsalt kasutas oma huvides. Kui aga ei saanud, siis soovitan kas kogu raamatut lugeda, film läbi vaadata või vähemalt filmi transkripti lugeda 🙂 Edu!
  • Võrdõiguslikkuse huvides viitan ma edaspidi austatud Mx-ile kui „teistsugusele“. „Ka inimene“ on vahest liig. Või kuidas? 🙂

Leidsin SVO-d lugedes selle tsitaadi: „Kui sa oled INIMESEKS sündinud, siis ole ka inimene. Keegi ei ole parem või halvem, ei naine ega ka mees, vaid selles on küsimus kui palju ta on inimene? Võrdsete partneritena on tasakaal perekonnas kõige suurem.“. Siia ma kirjutan kahe käega alla. Korduvalt.

Ma tunnen ennast tülgastavalt

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *