Hola señor ehk Hispaania rahvuslikust eripärast

Olgem aus, kui otsite Hispaania rahvuslikku eripära siis hoidke Madriidist eemale. Nagu ka teistest pealinnadest kui tahtmine näha reaalseid inimesi ja tegelikku elu.

Madriidi eripäradesse kuuluvad näiteks lisatasu taksosõidule kui võtad takso taksopeatusest või lennuväljalt… või mujalt kus takso märki märgata on (sadamad jms).

Samasse kategooriasse kuuluvad ka “kodustatud” inglise pensionärid kes pole suutnud peale paari aastakümmet Hispaanias elades kohalikku keelt ära õppida. Lõunat süües õnnestus lobiseda selliste lõbusa inglise vanapaariga, kes etendasid mulle pantomiimi “kuidas mu naine juuksuris juuste pesu ja lokkide tegemist palus”. Tuleb välja, et ammu kuuldud nali inglise vanahärra kohta kes peale neljakümneaastast samas majas suvitamist imestas, et kohalik suitsumüüja, kes teda on 40 aastat teenindanud pole viitsinud inglise keelt ära õppida on täitsa elust võetud.

Teades, et suurem osa Hispaania ärimailma on kogunenud Madriidi on mõnevõrra üllatav kohalike ettevõtjate keeleoskus. Mul õnnestus viibida koosolekul kus neljast ärimehest kolm ei rääkinud üldse mingit muud keelt peale hispaania keele. Neljas purssis seda suurte raskustega. No eks me siis joonistasime skeeme ja valemeid… eesmärgiga aidata neil rahvusvaheline äri käima panna.

Gurmaanile on Hispaania muidugi paradiisile lähedane koht. Eilne õhtusöögiks võetud Risotto Negro kalmaari ja langustiinidega oli elamus. Eestis selle tegemiseks tuleks kusagilt leida terveid kalmaare ja nende tint eraldada. Elamus on seda ettevõtmist väärt!
Mida veel proovisin? No kuidas saa saad Hispaanias olla ilma Tortilla Española’t*, Jamon Serrano’t** ja loomulikult Paella de Marisco’t*** proovimata? No ei saa ju!

Tänaseks kõik. Lähen õhtust sööma…:-P

* Hispaania omlett, mida valmistatakse kartulist, sibulast ja munast. Serveeritakse eelroa ehk tapa’na (meil tuntud tapas’ena) või kerge õhtusöögina.
** “Mägede sink” ehk soolatud ja kuivatatud sealiha (üldjuhul seakints). Tuntakse veel ka Jamón Ibérico’t ehk “Ibeeria sinki” mida valmistatakse erilise, Ibeeria tõugu sea lihast. Sarnanevad Itaalia Prociutto’ga kuid Hispaania variatsiooni süüakse peaaegu kaks korda suuremad kogused (ca 5 kg inimese kohta aastas).
*** See on… Paella. Selles peab olema safranit, muu on kõik optional.

Hola señor ehk Hispaania rahvuslikust eripärast

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *