Püüame lihtsameelseid – HHO lisamine parandab tunduvalt kütusekulu

Inimeste psüühika on kummaline. Kuigi isegi vanasõna ütleb, et kui miski tundub liiga hea, et olla tõsi leidub ikkagi inimesi kes püüavad seda kummutada. Olgu see siis Nigeeria kirjade tüüpi lollustele vastata või siis midagi muud sarnast.

hybridconversions.com
HHO generaator

Ega autoomanike seltskond miskit moodi teistest erine ja loomulikult ilmuvad aeg-ajalt ka selles seltskonnas välja kahtlase väärtusega “uudised” mis pakuvad jumal teab mida. No igatahes vähemalt 50% kütuse kokkuhoidu ja miljon kilomeetrit ilma remondita vastu pidavat mootorit.

Paar aastat tagasi ilmus mootorite maailma selline nähtus nagu portatiivsed vesiniku generaatorid millede poolt toodetud HHO gaas (2 osa vesinikku ja 1 osa hapnikku) just sellist kokkuhoidu/vastupidavust lubaski. Mina puutusin sellega kokku hiljutisel Billing Show-l kus üks autoomanik oli oma masina katnud kirjadega a la “See auto sõidab veega!” Sinna juurde käisid ka veel loosungid loodushoiust ja alternatiivsetest kütustest. Et nagu asjalikum ja arvestatavam välja paista

Eks minagi istusin maha ja püüdsin endale ette kujutada mis moodi üks vesiniku cell siis diiselmootori puhul töötaks ning kust kohast see kütuse kokkuhoid ja muud lisaboonused tulevad. Esialgu paistis idee asjalik. Vesinik on teadupärast väga süttiv gaas ja selle lisamine auto sisselasketrakti annaks ilmselt tõesti parema kütuse süttivuse ja põlemise. Kõik paistis tõsi olevat kuni hakkasin täpsemalt tehnoloogiat uurima.

Täna on väga kerge leida internetist vastavat infot, toksi Google-sse “OOH conversion” või “hydrogen conversion” ja linke tuleb ridamisi. Ainult, et… info on nendest saitides kuidagi kummaline. Küll on see sobivam diisel- siis jälle bensiinimootoritele. Küll on neid roostevabast terasest, siis läbipaistvast plastikust kuni lihtsa klaaspurgini välja. Ja hinnaskaalad on vastavad: tasuta joonistest kuni tuhandesse dollaritesse ulatuvate summadeni. Ja kõik mis sinna vahele mahub. Viitavad nad risti-põiki teineteisele tuues tõestusena teineteise kommentaare. Ja loomulikult kõik nad lubavad piimamägesid ja pudrujõgesid. Või vastupidi…

Igatahes, hakkasin siis täpsemalt uurima. No minul küll kuidagi mingit kasu välja ei joonistu. Genereeritavast vesinikust selgelt ei piisa, kuidas ka ei arvuta. Ja siin on siis minu arvutused:

  • Pakutavate HHO generaatorite (mis lõhustavad kas siis puhta vee või soodalahuse vesinikuks ja hapnikuks) tootlikus oli üldjuhul vahemikus 1-2 l/min. Selle koguse tootmine nõudis üldjuhul suurusjärgus 10A tugevusega voolu iga toodetud liitri HHO kohta.
  • Igast liitrist HHO-st saame suurusjärgus 0,6 l puhast vesinikku minutis (meenutagem, HHO on 2 vesiniku ja 1 hapniku segu).
  • Võttes arvutuste aluseks min enda 2,5l mootoriga Defenderi võime arvutada välja, et ntx 2000 pöörde juures kasutab see mootor ca 2500 liitrit õhku minutis. Kuivõrd sisaldab õhk ca 20% hapnikku siis kasutab see mootor ca 500 l hapnikku minutis (seda siis arvestamata turbokompressiooniga lisanduvat).
  • Ehk siis kõik need saidid püüavad mulle selgeks teha, et 500 liitrile hapnikule lisatud 0,6 liitrit vesinikku hoiavad mulle kokku 50% kütust???

Eriti meeldib mulle seejuures nende kinnitused selle kohta kui aus ja kindel see asi on. Üldjuhul kasutatakse ka väljendit “I promise” nagu annulleeriks see paugupealt energia jäävuse seaduse ja lihtsad arvutused.

Jep. Snake oil. Kes soovib see proovib… 🙂

Lisa: popularmechanics.com arvab samamoodi.

Püüame lihtsameelseid – HHO lisamine parandab tunduvalt kütusekulu

3 thoughts on “Püüame lihtsameelseid – HHO lisamine parandab tunduvalt kütusekulu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *