Roheline kilekotist

© http://hostrise.com

Keskmise eestlasena ostan ma poest kilekoti, pakin oma ostetud nänni sinna sisse ja tarin koju. Kodus laon kauba välja ja panen kilekoti sahtlisse kust see hiljem meie kolmes erinevas prügikastis uuesti kasutuse leiab. Teoorias peaks meie eelsorteeritud prügi koos hoidev kilekott hiljem prügi töötlejate juures jõudma ümbertöödeldava plastiku hulka. Ja sealt siis, juba ümbertöödelduna uuesti kaupluse kassa juurde. Kuna ostmas käin ma kas Prismas või Selveris siis valdav enamus kilekotte meie majapidamises on biolagunevad. Aga muus osas peaks see ring siis just selline välja nägema.

Ma pole kindel kas spetsiaalsed prügikotid on samuti biolagunevad. Aga sõltumata sellest on minu jaoks arusaamatu kuidas kauplusest kassast ostetud kilekott peab olema aktsiisiga maksustatav aga prügikott mitte. Samuti nagu need pisikesed kilekotid mille sisse müüja kangekaelselt, vaatamata eraldi palvele seda mitte teha, kaupa kipub pakkima. Ka need ei kuulu aktsiisi alla. Ja nendega pole kodus peale äraviskamise muud suurt midagi peale hakata. Seda enam, et peale korralikku poeskäiku on nende väikeste kilekottide maht sama suur kui suure, kauba kojutoomiseks mõeldud koti oma.

Tehnoloogiliselt on nad kõik ühtmoodi tehtud – granuleeritud algmaterjal kuumutatakse, puhutakse läbi ekstruuderi toruna välja ja lõigatakse kottideks. Vaatamata kuuldud väidetele ei ole prügikoti tootmine karvavõrdki odavam hariliku kilekoti omast. Biolaguneva koti oma ilmselt on kuna algmaterjal on kallim. Ümbertöötlemisel purustatakse kotid, sulatatakse neist pikad “spagetid” ja granuleeritakse uuesti, et alustada uut ringi.

Võtaks siis ette need argumendid mida senini on kasutatud seletamaks miks ikkagi see ainult-müügikohast-ostetud-kauba-kaasavõtmiseks-mõeldud-kilekotiaktsiis vajalik on:

 • “Kilekottide tootmine koormab keskkonda tooraine tootmise ja sellest tekkinud saate, energia jms. osas.”
  Nõus. Aga kas “klientide poolt müügikohast kauba kaasavõtmiseks, v.a. tervisekaitse eesmärgil kasutatavate kottide” tootmine koormab keskkonda kuidagi eriliselt, et ainult neid maksustama peaks?
 • “Tarbimiselt kõrvaldatud plastkottide poolt põhjustatud keskkonnakahju”
  Jällegi, nõus. Aga teoorias peaks ju prügi töötlejad meie poolt eelsorteeritud prügi (prügi- või harilikust kile)kotist välja võtma ja koti samuti ümbertöötlusesse saatma…
 • “Spetsiaalsed prügikotid parem lahendus, kuna nende tootmisel tekib vähem jäätmeid, kui sangadega kilekottide tootmisel”
  Emm… Ei teki vähem.

Kui oleks minu teha lajataks ma aktsiisi just neile väikestele kilekottidele mida mulle poes vastu minu tahtmist pähe määritakse. Ja sellise, et vana hea vahatatud paber uuesti kasutusele tuleks. Ma kipun arvama, et “tervisekaitseliselt” on see vähemalt sama hea kui väike kilekott.

Roheline kilekotist

3 thoughts on “Roheline kilekotist

 1. Leelo says:

  Kõik õige! Aga pole midagi teha, nüüd tuleb vanadest teksadest moekas korduvkasutatav poekott õmmelda ja sellega nänn koju tarida.
  Biolagunevad kotid on nii kiiresti lagunevad, et kipuvad juba poolel teel hajuma hakkama, koju ei jõuagi. Biolagunevad prügikotid on muide väga kallid.

 2. Need hästi õhukesed ja väikesed “piimakilekotid” kuluvad väga hästi ära trendikatele koerapidajatele. Nende sisse on hea koerajunne korjata. Igal endast lugupidaval koeraomanikul on paar sellist alati taskus.

  1. Kalju says:

   Et siis need kotid maanduksid lõpuks prügimägedele? Ma ei arva, et kellegi nobedad näpud need j***id prügi ümbertöötlejate juures kilekotist välja raputatavad, et kilekott ümbertöötlemisele saata…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *