Kaugelt kodustele asjadele vaadates…

Et siis kaks kuud on kohe täis saamas siin Mikidemaal töötamisest. Olude sunnil pikenebki mu esialgu kahekuuline reis kuu võrra pikemaks. Saabki oma sünnipäeva rahus pidada 🙂 Aga mitte sellest ei tahtnud ma rääkida.

Eraettevõtlus pidavat olema selline püha asi millele riik ei tohiks nagu näppe vahele torkida. Et reguleerida millise hinnaga ja mida müüakse. Ühelt poolt nagu õige aga…


Käisin siin oma riidevarusid täiendamas, jäin ju ootamatult pikemaks kui planeeritud. USA mõiste järgi siinsamas lähedal, umbes tunni autosõidu kaugusel. Woodbury Commons on koha nimi. Kuulsate brändide kontsentratsioon paneks ilmselt Cosmopolitani lugevad tibid minestusse langema, eriti arvestades seda, et kaupluste akendel pole “Sale! 75% off from lowest price” sildid seal teab mis uudis. 25-50% on nii tavaline, et ei pane isegi pead pöörama. Ma nii “bränditundlik” pole ja seega jookseb enamus sellest infost mööda mu külge maha. What a waste…, eksole. Onju, L***o? 🙂

Sõnaga, ostsin sealt endale kaks paari pükse, kaks paari jalanõusid ja tagi. T-särke ka seljatäie (jep, ma olen nii laisk). Polo Ralph Lauren ja Timberland. Kogu lõbu läks maksma ca $200 ehk sinna 150€ kanti. Kogu kama eest kokku. Ma pole just teab mis poodleja aga ma kahtlustan, et sellesama Polo Ralph Lauren meeste püksid Eestis 47€ ei maksa. Aga selline tuleks hind kui maksta KÕIK maksud ja need Eestis 50% kasumimarginaaliga müüki panna.

Siin on arvutuskäik:

 • Ostuhind ca 25€
 • Tollimaks ca 1€ (6% vist, ma ei viitsi emta.ee lehelt eriti otsida)
 • Käibemaks ca 5€ (20%)
 • Transport ca 0,5€ (no 2000 ühikut paneb 20-jalasesse konteinerisse küll, konteineri hind ca 2000€ Eestisse)
 • Kasumimarginaal ca 16€ (ehk 50%, peaks vist piisama?)

Ehk ma kusagil mõne komakohaga ka eksisin aga üldjoontes on arvutuskäik suht-koht õige. Kuidas siis küll Eestis seesama asi 2-3 KORDA suurema hinnaga müügis on? Väike turg? Väike käive? Et see annab põhjuse rohkem kui paarisaja protsendilist kasumimarginaali peale keerata? Ja kurta, et Eesti inimeste ostujõud on olematu???

Konteineritäie (ca 2000 tükki) neidsamu pükse müüks ilmselt kuuga maha. Sama hinnaga müüks ilmselt iga kuu sellise koguse maha. Kasum ühelt konteinerilt oleks 32000€ ehk vanas vääringus ca 500000 EEK-i. Ligi 400000€ aastas. Ainult pükste pealt? Vähe, raudselt vähe…

Loomulikult antakse nüüd mulle teada, et ma ei taipa midagi kaubandusest ja kulud on tegelikult kordades suuremad ja whatnot. Aga tõsiasi on see, et see ostujõuline seltskond kes võiks Eestis Polo Ralph Laureni kaupa osta pakib pigem hiiglasuurde kohvrisse paari aluspesu ja viigitud sokke ning lendab üle lombi poodlema. Ja tuleb siit tagasi nännist pungil kohvri kui mitte kahega. Ja saavad kokkuvõttes ikka oma vajamineva nänni odavamalt kätte kui Eestist ostes, koos reisikuludega. Nagu ma palju kordi olen seda neid näinud tegemas. Ja õieti teevad.

Aga mitte sellest ei tahtnud ma rääkida.

Lugesin hiljaaegu lehest, et meie austatud presidendiproua kutsus inimesi üles mõtlema mida nad söövad ja eelistama turult ostetud kaupu kaupluste omadele. Ja pahandas ajakirjanikuga, kes julges avaldada arvamust, et ehk võiks presidendiproua ikka enne mõelda kui öelda. Et üks keskmine Eesti elanik näeb vaeva isegi kaupluses oma pisukese rahaga hakkama saamisega. Mis mahe-, vabapidamis- ja muudest ökoasjadest saa siin veel räägid. Kommentaarides andis presidendiproua (kui see ikka tema oli) teada, et tema käib ikka Viljandi ja Pärnu tugudel oma söögikraami ostmas.

Oeh. Muidu täitsa tubli proua. Ettevõtlik ja sportlik, trimmis keha ja vaimuga (ja teie, riidepuudeks kõhnunud tibid kes kõndides kondiklõbinat välja annavad, pidage oma pudrumulk kinni). Aga noh, võiks ju ikka maa peal tulla. Tema kodutalust bussiga (juhul kui sobiv buss/bussid üldse olemas on) Pärnu turule sõitmine läheks oma 10€ maksma. Seesama, edasi-tagasi sõidu peale kuluv 20€ kipub olema just see summa mis valdaval osal Eesti inimestest päeva toidurahaks ongi. Kui see niigi suur on. Aga eks ta ole, egas presidendiproua jõua ka kõigi keskmise Eesti elanike igapäevaprobleemidega kursis olla. Või kuidas?

Vot sellest tahtsin ma rääkida. Siit lombi tagant.

Kaugelt kodustele asjadele vaadates…

2 thoughts on “Kaugelt kodustele asjadele vaadates…

 1. Leelo says:

  Tervitus,
  no mis sa kiusad mind ja ega ma ka mingi viimase trendi järel jooksja pole. Eriti veel nüüdsel aal…
  Aga jah, neid kingi ja kotte tahaks ikka väga saada ja mõned muud ilusad asjad veel lisaks…;-))

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *